Działem przemysłu, który zajmuje się wytwarzaniem oraz dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej jest energetyka. W ramach tego działu wyróżniamy energetykę konwencjonalną, która korzysta ze spalania paliw, takich jak węgiel ropa czy gaz, oraz niekonwencjonalną – czerpiącą ze źródeł alternatywnych (wiatru, wód płynących, pływów morskich czy słońca). Z roku na rok rośnie znaczenie energii odnawialnej, w tym słonecznej. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć i jakie korzyści niosą ze sobą OZE.
Co to jest energia słoneczna?
Słońce znajduje się około 150 mln km od Ziemi, a roczne zapotrzebowanie naszej planety na energię jest w stanie pokryć w ciągu… minuty. Energia słoneczna to najbogatsze źródło energii odnawialnej. Jej zastosowanie jest ekologiczne i ekonomiczne. Średnia ilość energii, docierającej do naszego kraju w postaci promieni słonecznych, wynosi ok. 900-1200 kWh/m2. Energię słoneczną wytwarza się nawet w krajach skandynawskich. Ale czym ona właściwie jest?
Energia słoneczna powstaje w reakcji fuzji jądrowych we wnętrzu Słońca. Do nas dociera w formie promieniowania słonecznego, z którego na Ziemi korzysta się niemal od zawsze – świadomie lub nieświadomie, np. do suszenia ubrań.
Wykorzystywane obecnie technologie
pozwalają jednak pozyskiwać i przetwarzać energię słoneczną w celach użytkowych. Ta część tej energii, która dociera do nas ze Słońca, jest wiele tysięcy razy większa niż ogół powstającej na naszej planecie.
Wady i zalety energii słonecznej
Jedną z największych jej zalet jest powszechna dostępność, przy czym skala zależy od lokalizacji. Jej eksploatacja nie powoduje żadnych negatywnych konsekwencji dla środowiska i jest dosyć tania. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala uniezależnić się od dostawców energii.
Natomiast do wad należy konieczność znacznej inwestycji, jeśli chcesz wykorzystywać taką energię do zapewnienia prądu w domu. Niemniej, jeżeli skorzystasz z dofinansowań i ulg podatkowych, okres zwrotu skraca się do kilku lat, szczególnie że w ramach pojawiających się projektów możesz ubiegać się nawet o 80% dofinansowania. Nie są one dostępne stale, ale warto śledzić informacje dotyczące tej kwestii, publikowane przez urzędy.
Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zależność od warunków atmosferycznych. Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii w nocy ani kiedy niebo jest mocno zachmurzone, dlatego przy obecnie obowiązującym systemie rozliczeń, tzw. net billingu, do optymalnego wykorzystania instalacji fotowoltaiki potrzebny jest magazyn energii, czyli kolejna duża inwestycja. W praktyce całkowicie uniezależnienie się od dostaw prądu jest obecnie niemożliwe.
Jak pozyskuje się energię z promieniowania słonecznego?
Istnieje kilka sposobów jej pozyskiwania, mianowicie:
- Konwersja fotowoltaiczna – ma zastosowanie w ogniwach fotowoltaicznych, które przetwarzają energię z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Takie ogniwa wykorzystywane są w domowych instalacjach fotowoltaicznych czy lampach solarnych.
- Konwersja fototermiczna pasywna – bezpośrednia zmiana energii słonecznej na cieplną.
- Konwersja fototermiczna aktywna – zamiana energii z promieniowania słonecznego na inną energię za pomocą odpowiednich urządzeń.
- Konwersja fotochemiczna – zamiana energii słonecznej na energię chemiczną.
Powszechnie stosowane technologie
Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami tego typu w gospodarstwach domowych są instalacje fotowoltaiczne i solarne. Oba pozwalają ograniczyć rachunki za energię, ale też wymagają pewnej inwestycji, która zwraca się w określonym czasie. Oto, jakie możliwości dają te rozwiązania:
- Fotowoltaika – przekształca energię słoneczną na energię elektryczną, taką której potrzebujesz do zasilania domowych urządzeń. Czas zwrotu z inwestycji zależy od wielu czynników m.in. odpowiedniego korzystania z instalacji. Przy obecnym systemie rozliczeń kluczowa jest autokonsumpcja, czyli wykorzystywanie na bieżąco produkowanej energii, która wynosi średnio 25 30%. Resztę sprzedajesz zakładowi energetycznemu, a następnie odkupujesz, kiedy jej potrzebujesz. Aby zoptymalizować wykorzystanie produkowanego prądu, warto mieć magazyn energii. Na jego zakup również dostępne są dofinansowania.
- Instalacje solarne – dzięki nim możesz produkować energię cieplną. Przeważnie składa się z kolektorów, panelu sterującego i zasobnika pojemnościowego wody użytkowej.
W polskich gospodarstwach domowych energię słoneczną wykorzystuje się przede wszystkim do ogrzewania wody, zapewnienia centralnego ogrzewania i zasilania urządzeń. Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosi ponad 1,3 mln. Oczekuje się, że produkowane obecnie panele będą działać nawet przez 50 lat. Energia słoneczna to źródło darmowego prądu – początkowe wydatki szybko się zwrócą, dlatego warto wykorzystać potencjał instalacji.
Dowiedz się więcej
Energia odnawialna dla rolników
Zajmiemy się kompleksową analizą Twoich potrzeb oraz realizacją zlecenia. Skontaktuj się z nami!