Panele słoneczne, fotowoltaika

Według danych GUS-u w ciągu 3 ostatnich dekad cena prądu wzrosła ponad trzykrotnie. W ostatnim czasie podwyżki były szczególnie dotkliwe. Według aktualnych przepisów do 30 czerwca 2024 roku obowiązuje zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych, które mieszczą się w limitach. Kiedy zostanie to zniesione, prawdopodobnie ceny wzrosną. Możesz się na to przygotować i nie ponosić wysokich kosztów prądu, jeśli zainwestujesz w fotowoltaikę. Sprawdź, jak to działa i dlaczego warto.

Fotowoltaika i panele słoneczne, solary

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja PV zmienia energię słoneczną na elektryczną. Ogniwa fotowoltaiczne, montowane na dachach lub gruncie, pozyskują prąd elektryczny stały, który przekształcany jest przez falownik na zmienny, czyli taki, który wykorzystuje się do zasilania urządzeń domowych, podgrzewania wody użytkowej czy ogrzewania pomieszczeń. W momencie kiedy foton, czyli pojedyncza cząstka światła, pada na panel fotowoltaiczny, w ruch wprawiany jest elektron i wytwarzana jest energia elektryczna.

To, ile prądu wyprodukuje instalacja, zależy od dostępu do światła słonecznego. Z tego względu panele powinny być usytuowane w miejscu, w którym jest go najwięcej. W przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie stosowane są wysięgniki, aby zwiększyć jej efektywność.

Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki możesz ograniczyć rachunki za prąd do minimum, ale żeby tak było, musisz wybrać odpowiednią instalację. Po pierwsze jej moc powinna być dopasowana do zużycia prądu w gospodarstwie. Jednostką określającą tę moc jest kilowatopik (Watt-peak; 1kWp=1000 Wp). Po drugie, trzeba postawić na wysokiej jakości rozwiązania z długim okresem gwarancji. Kluczowe znaczenie ma także montaż zrealizowany przez profesjonalistów.

W Polsce instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromną popularnością. Moc zainstalowanej fotowoltaiki na koniec grudnia 2023 r. wynosiła 17 GW. Obecnie na terenie naszego kraju działa już 1,38 mln instalacji. Jeśli jeszcze jej nie masz, warto rozważyć montaż.

Solary i panele fotowoltaiczne

Jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna?

Przede wszystkim powinna być adekwatna do Twoich potrzeb, tzn. dopasowana do zużycia energii w gospodarstwie domowym, firmie czy w przypadku innego obiektu.

Jak ją dobrać?

Podstawą wyliczenia jest sprawdzenie, jakie jest roczne zużycie prądu – zerknij na rachunek za energię. Wystarczy sprawdzić, jakie jest roczne zużycie prądu. Ale uwaga! Rocznego zużycia prądu nie można przełożyć na liczbę kWp mocy instalacji fotowoltaicznej w stosunku 1:1. Trzeba też wziąć pod uwagę inne czynniki. Obecnie sugerujemy następującą moc instalacji:

  • Roczne zużycie: 4000 kWh – moc 5 kWp;
  • Roczne zużycie: 6000 kWh – moc 7,5 kWp;
  • Roczne zużycie: 8000 kWh – moc 10 kWp.

Natomiast nie jest to regułą – posłużmy się innym przykładem. Załóżmy, że zużycie energii wynosi 3500 kWh. Jeśli instalacja fotowoltaiczna jest skierowana na południe, to wystarczająca powinna być moc ok. 3,5 kWp. Gdy jednak na wschód lub zachód, powinna być większa – 4-4,5 kWp. To tylko przykład. Każde zlecenie rozpatrujemy indywidualne i na tej podstawie proponujemy optymalną moc instalacji. Wszystko po to, aby ograniczyć rachunki klienta do minimum.

Jeśli planujesz zakup samochodu elektrycznego lub pompy ciepła, to wtedy instalację warto dopasować do zużycia generowanego w przypadku korzystania z tych rozwiązań. Na podstawie uzyskanych danych jesteśmy w stanie oszacować, jaka moc będzie odpowiednia.

Jak maksymalizować opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

W drugim kwartale 2022 roku w Polsce wprowadzono system net-billingu. Korzystają z niego prosumenci, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji do sieci 1 kwietnia 2022 roku lub po tej dacie. Kluczowa jest obecnie autokonsumpcja, czyli zużywanie energii na własne potrzeby, bez jej wysyłania do sieci. Oznacza to jej wykorzystywanie na bieżąco, kiedy jest produkowana. Aby zoptymalizować opłacalność instalacji, warto mieć magazyn energii.

Wtedy gromadzi się w nim nadwyżki, które zużywane są w godzinach nocnych, kiedy fotowoltaika nie produkuje prądu. Przeciętnie gospodarstwo domowe zużywa 20-30% energii na bieżąco, a reszta trafia do sieci, co oznacza, że jest sprzedawana, a później odkupowana, kiedy jej potrzebujesz.

Aby zwiększyć autokonsumpcję, wykonuj prace, które wiążą się z zużyciem prądu w czasie, kiedy instalacja produkuje energię. Mowa tutaj o praniu, prasowaniu, korzystaniu ze zmywarki i nie tylko. Jako firma fotowoltaiczna podpowiadamy wszystkim naszym klientom, jak optymalnie wykorzystywać ich instalacje.

Fotowoltaika i panele słoneczne, solary

Dowiedz się więcej

Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla rolników

Fotowoltaika dla firm

Zajmiemy się kompleksową analizą Twoich potrzeb oraz realizacją zlecenia. Skontaktuj się z nami!