Pompa ciepła

Wybór metody ogrzewania domu jest kluczowy w kontekście przyszłych kosztów eksploatacyjnych. W ostatnich latach opłaty za energię znacząco wzrosły, stąd też coraz więcej inwestorów stawia na źródła alternatywne. Należą do nich pompy ciepła, dzięki którym możesz uniezależnić się od podwyżek energii. Sprawdź, jak to działa i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Co to jest pompa ciepła?

Tradycyjne ogrzewanie jest angażujące, wymaga częstych wizyt w kotłowni. Jeśli jednak korzystasz z pompy ciepła, Twoje obowiązki są ograniczone do minimum. To urządzenie, które pobiera ciepło z otoczenia – wody, powietrza lub gruntu, a następnie wykorzystuje je do ogrzewania domu i/lub wody użytkowej. Zasada działania pompy opiera się na typowych przemianach fizycznych, mianowicie skraplaniu, sprężaniu, parowaniu i rozprężaniu gazów.

W dużym uproszczeniu pompa ciepła pozyskuje ciepło z jednego miejsca i przekazuje je do drugiego. Dużą zaletą tego rozwiązania jest bezobsługowość. W zasadzie nie masz żadnych obowiązków. Nie musisz zapewniać miejsca na gromadzenie opału, możesz zrezygnować z posiadania komina, a jednocześnie ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko. Pompy ciepła z roku na rok są dostępne w coraz atrakcyjniejszych cenach, a przy okazji możesz jeszcze skorzystać z dofinansowania, aby skrócić okres zwrotu z inwestycji.

Pompa ciepła

Rodzaje pomp ciepła

Tylko w 2022 roku sprzedano ponad 200 tys. takich urządzeń. W 2023 nastąpił spadek zainteresowania, natomiast na 2024 rok prognozowane są wzrosty. Możesz wybrać jeden z trzech rodzajów takich urządzeń:

  • Pompy gruntowe – pozyskuje ciepło z gruntu. Przekształca je, aby następnie dostarczyć do budynku. Występują tutaj dwa źródła. Z dolnego pobierane jest ciepło, a z górnego – przekazywane do domu. Zadaniem pompy jest zapewnienie możliwości przepływu tego ciepła między źródłami. O skuteczności urządzenia decydują zarówno moc źródła dolnego, jak i możliwości cieplne terenu.
  • Pompa wodna – urządzenie pobiera energię cieplną z wody gruntowej. Konieczne są do tego dwa odwierty. Zapewnia wysoką moc grzewczą przez cały rok, gdyż temperatura wody gruntowej pozostaje niezmienna. Są bardzo wydajne. Woda gruntowa jest pobierana przez studnię czerpalną, a studnia zrzutowa wprowadza zużytą zimną wodę do gruntu.
  • Pompa powietrzna – dużą zaletą tej pompy jest niższy koszt montażu niż w przypadku wodnej i gruntowej. Nie trzeba tutaj wykonywać prac ziemnych. Wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu. Urządzenie zmienia ją w ciepło użytkowe, którym następnie ogrzewany jest budynek. Powietrzna pompa ciepła współpracuje z instalacją górnego zasilania. Sam schemat działania nie różni się niczym od sposobu pracy innych pomp.

Jaki wybrać rodzaj pompy ciepła?

W przypadku już wybudowanych domów najczęściej wybierana jest pompa powietrzna, a to z tego względu, że nie wymaga diametralnych zmian w domowej instalacji. Zazwyczaj montuje się ją w kotłowni. Urządzenie wymaga do działania energii elektrycznej. W przypadku wodnej pompy ciepła sytuacja jest bardziej skomplikowana. Musisz mieć możliwość wykopania studni głębinowej niedaleko budynku. Ewentualnie dom musi się znajdować blisko rzeki czy jeziora, przy czym woda musi być wysokiej jakości, pozbawiona zanieczyszczeń.

Najwydajniejszy rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła. Do jej minusów zaliczają się wysokie koszty realizacji inwestycji, a także konieczność posiadania wolnej przestrzeni wokół domu. Które z opisanych rozwiązań jest najlepsze? To trzeba przeanalizować indywidualnie. Ocenić możliwości, jakie daje miejsce montażu, a także koszty realizacji.

Pompa ciepła

Pompy ciepła – plusy i minusy

Popularność tych urządzeń nie jest oczywiście przypadkowa. Jest to rozwiązanie w zasadzie bezobsługowe. Wystarczy montaż odpowiednio dobranego urządzenia i masz zapewnione bezpieczne źródło energii. Kolejną zaletą jest brak konieczności składowania paliwa – nie musisz mieć specjalnego pomieszczenia na kotłownię.

Urządzenia te są bardzo ciche i proste w obsłudze, a Twoim jedynym zadaniem jest ustawienie oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach. Dzięki pompie ciepła nie musisz zamartwiać się o ceny paliw czy ciągłość dostaw. Jeśli dodatkowo posiadasz instalację fotowoltaiczną, to ogrzewanie może już nie generować niemal żadnych kosztów.

Główną wadą pompy ciepła jest wysoka inwestycja. W przypadku pomp powietrznych trzeba też zwrócić uwagę na obniżoną sprawność w przypadku niskiej temperatury.

Czy zatem pompa ciepła się opłaca? Przelicz, po jakim czasie inwestycja się zwróci. Dofinansowania w Polsce sięgają 80%. Jeśli je wykorzystasz, okres zwrotu może być stosunkowo krótki.

Dowiedz się więcej

Pompa ciepła dla domu

Pompa ciepła dla rolników

Pompa ciepła dla firm

Zajmiemy się kompleksową analizą Twoich potrzeb oraz realizacją zlecenia. Skontaktuj się z nami!